D الگوی رفتاری

الگوی رفتاریD در مدل جهانی DISC

افراد گروه الگوی رفتاری D همانطوریکه در نمودار DISC مشاهده می کنید در سمت چپ بالایی قرار دارد. آنها بر اساس تقسیم بندی نمودار برونگرا و وظیفه محور می باشند و به رنگ قرمز هستند. چون علاقه مندی این گروه به رنگ‌های گرم و قرمز بیش از اندازه میباشد.

درصد فراوانی این گروه بر اساس تحقیقات آماری بدست آمده بین ۱۰ تا ۱۵ درصد می باشد. با توجه به جایگاه D ها که افراد برون گرا و وظیفه محور را نشان می دهد آنها اعتماد به نفس بالایی از خود دارند و افرادی رک، قاطع، جسور و سرزنده می باشند و در تمامی لحظات زندگی خود در حال حرکت و جنب و جوش هستند و اگر گاهی وقتی بخواهند کنار کسی دقایقی استراحت فکری و فیزیکی داشته باشند در وجودشان احساس گناه می کنند که وقت را تلف کردم و موقعیت‌های کاری را از دست دادم. به خاطر همین موضوع در تمام دقایق زندگی خودشان تحرک پویایی و انجام کارها نقش اساسی دارند.

این گروه رفتاری معمولاً با صدای بلند صحبت می‌کنند. رک و قاطع در مقابل صحبت هایی که برخلاف میل خودشان باشد موضع‌گیری می‌کنند و هیچ تعارفی با هیچ کس در هر موقعیتی که باشد ندارند تا آنجایی که حس کنند در بعضی مواقع موقعیت و منافع خودشان به خطر نمی‌افتد. به طور کلی به خاطر همین شرایط سریع، جسور و قاطع بودن در تمام مجالس صحبت و مناظرات تیمی پیروز و سربلند بیرون می آیند.

افراد با الگوی رفتاری D رهبران و مدیران توانمند و پر انرژی و با نشاط و پر تحرک در حوزه کاری و سازمانی و حتی خانواده خود بوده اند و در هر شرایط سخت شانه ازکار خالی نمی‌کنند و همچنان با قدرت و انگیزه‌ای عالی به پیش می روند. تا به موقعیت و برنامه‌های سازنده‌ای که برای خود تجسم و ترسیم نموده اند دست پیدا کنند.

مدیر موسس شرکت کره‌ای دوو کیم ووچونگ که در کتاب سنگفرش هر خیابان از طلاست عنوان میکند که برای صادرات کالاهای خود آنقدر پیگیر هستیم تا این که آنها را به گمرک و بندرگاه جهت صادرات ببریم و تا زمانی که کالاهای مذکور شرکت مان بارگیری در کشتی نشوند دست از تلاش و پیگیری بر نمی داریم و زمانیکه بارگیری تمام شد و کشتی به حرکت در آمد آن وقت با خیال آسوده به دفتر کارمان برمیگردیم این خصوصیات اخلاقی و رفتاری الگوهای D میباشد تا اینکه کاری به پایان نرسانند آرام و قرار ندارند در صورتی که رفتارهای الگوهای دیگر نسبت به این موضوع متفاوت می باشد.

نویسنده : محمدرضا مداح الحسینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *